Search - Aktualności
Przeszukuj - Zakładki

 

piątek, 24 wrzesień 2021 08:42

„Stare i nowe narkotyki w domu, szkole, gminie – rozpoznajemy i reagujemy” - konferencja w gminie Wiązowna

20 września w Gminie Wiązowna odbyła się interdyscyplinarna konferencja poświęcona uzależnieniom pt. „Stare i nowe narkotyki w domu, szkole, gminie – rozpoznajemy i reagujemy”. Organizatorami spotkania było Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna i Posterunek Policji w Wiązownie we współpracy z Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną z Otwocka i Olsztyna. Konferencja to odpowiedź na problem uzależnień i narkotyków w gminie Wiązowna – diagnoza i propozycja działań opartych na współpracy między szkołami, rodzicami, lokalnymi władzami, instytucjami, społecznościami i Policją.

 


Spotkanie rozpoczął Janusz Budny, Wójt Gminy Wiązowna, który powitał zaproszonych gości: dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli lokalnych władz, radnych i sołtysów oraz członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kadrę Policji w Otwocku i Wiązownie, przedstawicieli Prokuratury Rejonowej w Otwocku oraz prelegentów, a także członków organizacji pozarządowych i mieszkańców.


Krótka impresja „Świat oczami młodych” w wykonaniu Centrum Wolontariatu pokazała, jak z perspektywy młodych ludzi wygląda ich codzienność – BRAKU zrozumienia, tolerancji dla inności, akceptacji oraz własnego miejsca. To rodzi negatywne emocje, poczucie alienacji, zagubienia, frustrację, bunt, a w konsekwencji ucieczkę od rzeczywistości w uzależnienia.


Pierwszy wykład pt. „Historia nowych narkotyków” zaprezentowała dr Agata Wolska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku, w którym przedstawiła historię i rodzaje substancji psychoaktywnych, aspekty psychologiczne powstawania uzależnień u młodzieży oraz skutki zdrowotne zażywania starych i nowych narkotyków.


Kolejny prelegent Radosław Gruss, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, skupił się na współczesności i dynamicznym rozwoju rynku narkotyków. Podczas wystąpienia pt. „Nowe substancje psychoaktywne…czyli mózg pod wpływem” uczestnicy konferencji poznali nie tylko nowe, modne i popularne środki psychoaktywne i ich oddziaływanie, ale także sposoby rozpoznawania i reagowania. Dla większości słuchaczy szczególnie interesujące i przerażające były przykłady e-narkotyków, digital drugs, i-doserów oraz konsekwencje ich stosowania.


W trzeciej części konferencji wystąpili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Otwocku oraz Posterunku Policji w Wiązownie. O procederze czarnego rynku narkotyków w skali kraju i Powiatu Otwockiego oraz o spektakularnych akcjach w walce z przestępczością narkotykową opowiedział Przemysław Dębiński, Komendant Powiatowy Policji w Otwocku. Karolina Pardej z Ogniwa do spraw nieletnich i patologii Komendy w Otwocku oraz Bartosz Zdanowski, Kierownik Posterunku Policji w Wiązownie przedstawili interwencje i działania profilaktyczne skierowane do młodzieży naszej gminy.

Małgorzata Łysik, Dyrektor Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna, w oparciu o diagnozę mieszkańców Gminy Wiązowna oraz doświadczenia pracowników pomocy społecznej, przedstawiła ofertę konkretnych działań profilaktycznych już prowadzonych i planowanych dla lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi.


Konferencję zakończyło wystąpienie uczestników panelu dyskusyjnego pod przewodnictwem prof. Bohdana Skrzypczaka z Uniwersytetu Warszawskiego. Paneliści: Agata Łęgowska, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Grażyna Kilbach, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiązownie i Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego, Andrzej Cholewa, Przewodniczący Rady Gminy Wiązowna oraz Bartosz Zdanowski, Kierownik Posterunku Policji w Wiązownie zgodzili się, że tylko konsekwentne współdziałanie instytucji, organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności oraz wieloaspektowe rozwiązywanie problemów dzieci i młodzieży, może być postawą do efektywnych i skutecznych działań profilaktycznych. Konferencja wskazała, że mądra troska i czas poświęcony dzieciom przez rodziców, konstruktywne zaangażowanie i zrozumienie dorosłych oraz zorganizowanie przestrzeni i aktywności tylko dla młodzieży jest najlepszym sposobem na przeciwdziałanie uzależnieniom.


Janusz Budny podziękował uczestnikom i prelegentom za wzięcie udziału w konferencji oraz podkreślił, że to początek zintegrowanych działań w Gminie Wiązowna, których celem jest poprawa jakości życia, zdrowie i rozwój młodych mieszkańców.
Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania w rozmowach kuluarowych wskazywali, że unikatową wartością tej konferencji były nie tylko interesujące wykłady i prezentacje, ale koncepcja syntetycznego podejścia do problemu narkotyków – różne perspektywy, skumulowana praktyczna wiedza i konkretne działania w rozwiązywaniu problemów młodych ludzi.


Konferencja „Stare i nowe narkotyki w domu, szkole, gminie – rozpoznajemy i reagujemy” zainaugurowała program profilaktyki społecznościowej realizowanej przez Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna, którego celem jest budowanie silnych i aktywnych społeczności opartych na lokalnych liderach.

k 1.jpg

k 2.JPG

k 3.JPG

k 4.JPG

k 5.jpg

k 6.JPG

k 7.JPG

k 8.JPG

k 10.JPG

k 11.JPG

k 12.JPG

k13.JPG

Czytany 966 razy

PROJEKT

"Centrum Usług Społecznych w Wiązownie"

logo-projekt.jpg

Dojazd do nas

Serdecznie zapraszamy

budynek-02.jpg

  • POZIOM RPOFLAGA RPMAZOWSZEEFSBezpieczna "Przystań". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  • logo kolor cus748Centrum Usług Społecznych w Wiązownie. Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

  • projektyWiązowskie Centrum Usług Społecznych. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • projektyProgram Aktywizacji Społeczno-Zawodowej Osób Bezrobotnych z terenu Gminy Wiązowna współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • projektyWiązowskie ścieżki do kariery! Klub Integracji Społecznej w Gminie Wiązowna. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego