Search - Aktualności
Przeszukuj - Zakładki

 

czwartek, 07 lipiec 2022 13:24

Zmiany w Ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Istotna zmianą w Ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy jest to, że osoby, które zapewniały zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru pesel, mogą składać wnioski o świadczenie pieniężne obejmujące okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. Wnioski należy złożyć do 15 lipca 2022 r. na formularzu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2022 r.


Osoby, które w dalszym ciągu zapewniają schronienie uchodźcom muszą złożyć wniosek o świadczenie z tego tytułu w ciągu miesiąca od ostatniego okresu, w którym udzielano zakwaterowania i wyżywienia. Przykładowo: jeśli uchodźcy z Ukrainy będą przebywać u nas w domu do 15 lipca to należy złożyć wniosek najpóźniej do 15 sierpnia.


Wszelkie informacje dotyczące wypłaty świadczenia z tytułu zapewnienia wyżywienia i zakwaterowania obywatelom Ukrainy są udzielane w Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna w Radiówku. Tam tez należy składać wnioski o przyznanie świadczenia.


Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna Radiówek 25 zaprasza w poniedziałki w godz. od 8 do 18 oraz od wtorku do piątku w godz. od 8 do 16. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 780 46 59 wew. 30 i 38.

Rząd zmienia zasady przyznawania świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Jeśli przyjąłeś obywatela Ukrainy, który nie posiadał numeru PESEL, możesz ubiegać się o refundację kosztów na podstawie ustawy z 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 1383), która weszła w życie 1 lipca.
Od 30 czerwca 2022 r. wymóg ten został zniesiony - osoby, które udzieliły pomocy uchodźcom, mogą ubiegać się o świadczenie obejmujące okres przed 30 kwietnia 2022 r.
Aby otrzymać świadczenie pieniężne, należy złożyć wniosek do 14 lipca 2022 r.

W dniu 29.06.2022 r. gościliśmy w siedzibie CUS Gminy Wiązowna Panią Zofię Romaszewską i Pana  Tomasza Kulikowskiego z Kancelarii Prezydenta RP.

Pani Zofia Romaszewska jest Doradcą Prezydenta RP, a także laureatką Nagrody Praw Człowieka Fundacji Aurora przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii (1987). Odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2006), w latach 2007 – 2010 zasiadała w składzie Kapituły Orderu (2008–2010 jako jej Kanclerz). W marcu 2022 roku otrzymała Odznakę Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Pan Tomasz Kulikowski jest Dyrektorem Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej  Kancelarii Prezydenta RP.

Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP oferuje bezpłatne wsparcie w sytuacjach konfliktu na linii obywatel – władza publiczna, w których obywatele są stroną słabszą, pokrzywdzoną, często niedostatecznie reprezentowaną. W ramach pomocy biuro udziela informacji prawnych i podejmuje interwencje, zwracając się do właściwych organów i instytucji.

Na spotkaniu poruszone zostały ważne kwestie społeczne na poziomie gminnym i ogólnokrajowym. Rozmawiano na temat systemowych rozwiązań szeroko pojętego poradnictwa obywatelskiego, oraz o możliwościach rozwoju i nawiązania współpracy na różnych szczeblach terytorialnych.

Pojawiły się pewne pomysły i plany na przyszłość o których będziemy na bieżąco informować naszych mieszkańców.

View the embedded image gallery online at:
http://cuswiazowna.pl/cus/aktualnosci#sigProIdc3ff2f0321

środa, 29 czerwiec 2022 13:35

Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców

Przypominamy, że dla mieszkańców udostępniona jest bezpłanta pomoc prawna. Aby skorzystać z takiej porady, należy się wcześniej umówić  telefonicznie, pod numerem

tel.: 22 778 13 24 (od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 12.00), lub za pośrednictwem e-maila:   , a także poprzez platformę https://np.ms.gov.pl/zapisy

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Urzędu Gminy Wiązowna: https://tuwiazowna.pl/bezplatna-pomoc-prawna-2-2/ 

lub na stronie BIP Powiatu Otwockiego https://www.bip.powiat-otwocki.pl/635,nieodplatna-pomoc-prawna  

Strona 1 z 172

PROJEKT

"Centrum Usług Społecznych w Wiązownie"

logo-projekt.jpg

Dojazd do nas

Serdecznie zapraszamy

budynek-02.jpg

  • POZIOM RPOFLAGA RPMAZOWSZEEFSBezpieczna "Przystań". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  • logo kolor cus748Centrum Usług Społecznych w Wiązownie. Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

  • projektyWiązowskie Centrum Usług Społecznych. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • projektyProgram Aktywizacji Społeczno-Zawodowej Osób Bezrobotnych z terenu Gminy Wiązowna współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • projektyWiązowskie ścieżki do kariery! Klub Integracji Społecznej w Gminie Wiązowna. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego