Search - Aktualności
Przeszukuj - Zakładki

 

czwartek, 04 październik 2018 09:21

Relacja z konferencji dot. Przeciwdziałania przemocy w rodzinie

PRZEMOCY MÓWIMY STANOWCZE NIE‼️‼️‼️

W środę, 26 września w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu „Razem możemy lepiej”, którego głównym celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Inicjatorem i koordynatorem projektu na terenie powiatu otwockiego jest Fundacja Innowacyjności i Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

Celem projektu jest zwiększanie wrażliwości społecznej na zjawisko przemocy w rodzinie, ale również zwiększenie skuteczności działań instytucji, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Chcemy interdyscyplinarności oddziaływań w myśl zasady „razem możemy lepiej”. Zwracania uwagi na działanie i współdziałanie w tym trudnym obszarze nigdy nie może być za dużo, bo dość często w różnych aktywnościach zatrzymujemy się w pół drogi lub słabniemy w działaniach. Projekt ten ma nas mobilizować do uwagi, podnosić umiejętności współdziałania – mówi prezes Fundacji Karol Bielski, który otworzył konferencję.

Słabe i mocne strony współpracy
Słowo wstępu wygłosili: starosta otwocki Mirosław Pszonka i dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Artur Pozorek. Następnie uczestnicy konferencji mogli obejrzeć przejmującą dramę „Przemoc niejedno ma imię” w wykonaniu wolontariuszy z Centrum Wolontariatu w Radiówku, przygotowanych pod kierunkiem Krystyny Motyki.
W wystąpieniach przygotowujących do dyskusji panelowej udział wzięli przedstawiciele Sądu Rejonowego w Otwocku, Prokuratury Rejonowej w Otwocku, Komendy Powiatowej Policji w Otwocku i Stowarzyszenia „Niebieska Linia”. Głos zabrała także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Woźnicka, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiązownie Małgorzata Łysik i przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Wiązownie Ewa Drewniak. Myślą przewodnią wystąpień była analiza dobrych i słabych stron współpracy między instytucjami powiatowymi działającymi na rzecz zapobiegania przemocy oraz dzielenie się doświadczeniami i przemyśleniami z działań własnych poszczególnych instytucji na rzecz przeciwdziałania przemocy. Po indywidualnych wystąpieniach toczyła się dyskusja panelowa.

Konkluzje z konferencji
Projekt jest dobrze wkomponowany na terenie powiatu otwockiego w potrzeby wielu osób działających w tym trudnym obszarze. Mówiono o lękach osób, profesjonalistów, będących świadkami przemocy. - Lęki dotyczyły podejmowania interwencji, świadczyły o małym wsparciu w ramach instytucji oraz o braku schematów postępowania w niektórych instytucjach w sytuacji dostrzeżenia przemocy. - Na tle wątpliwości i ambiwalencji co do podejmowania zdecydowanych kroków w celu zatrzymania przemocy, działania OPS-ów odpowiedzialnych za koordynację procedury Niebieskiej Karty, stanowią modelowy przykład współdziałania z innymi instytucjami – mówi moderujący spotkanie Jerzy Jechalski, psycholog, kierownik Oddziału Leczenia Uzależnień i Poradni Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Otwocku.
Zdaniem uczestników konferencji dużą wartością spotkania były deklaracje przedstawicieli Prokuratury i Sądu o angażowaniu się w rozwiązywanie konkretnych sytuacji tak, aby przede wszystkim zatrzymać przemoc a nie tylko karać.
Co ważne: wystąpienia w dyskusji panelowej pokazały potrzebę dalszego podnoszenia własnych umiejętności, dzielenia się własnymi doświadczeniami i korzystania z doświadczeń innych.

 

Karol Bielski - Prezes Fundacji InSpo

prezes FIiSO Karol Bielski (1).JPG

 
Artur Pozorek - Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej

dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej  Artur Pozorek.JPG

 

Mirosław Pszonka - Starosta Powiatu Otwockiego

starosta otwocki Mirosław Pszonka.JPG

 

Ewa Drewniak - Lekarz rodzinny i Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Wiązownie

przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Wiązownie Ewa Drewniak.JPG

 

Małgorzata Woźnicka - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku

dyrektor PCPR w Otwocku Małgorzata Woźnicka.JPG

 

Małgorzata Łysik - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiązownie

dyrektor GOPS w Wiązownie Małgorzata Łysik.JPG

 

Dariusz Kołodziejczyk - Dyrektor SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSWiA

dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku Dariusz Kołodziejczyk.JPG

 

Jana Lisna Nożykowska - Stowarzyszenie Niebieska Linia

przedstawicielka Stoarzyszenia Niebieska Linia.JPG

 

Daniel Niezdropa - Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku

oficer prasowy KPP w Otwocku Daniel Niezdropa.JPG

 

Mariola Drabik - Sędzia Sądu Rejonowego w Otwocku

przedstawicielka Sądu Rejonowego w Otwocku.JPG

 

Zuzanna Cupryk - Prokuratura Rejonowa w Otwocku

przedstawicielka Prokuratury Rejonowej w Otwocku.JPG

 

Jerzy Jechalski - Psycholog, Kierownik Oddziału Leczenia Uzależnień MSWiA, konsultant w grupach roboczych Zespołu Interdyscyplinarnego

psycholog i moderator konferencji Jerzy Jachalski.JPG

 

Centrum Wolontariatu w przedstawieniu "Przemoc nie jedno ma imię"

IMG_7600.JPG

 

Panel dyskusyjny

IMG_7623.JPG

panel dyskusyjny (1).JPG

panel dyskusyjny (3).JPG

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Czytany 2743 razy

PROJEKT

"Centrum Usług Społecznych w Wiązownie"

logo-projekt.jpg

Dojazd do nas

Serdecznie zapraszamy

budynek-02.jpg

  • POZIOM RPOFLAGA RPMAZOWSZEEFSBezpieczna "Przystań". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  • logo kolor cus748Centrum Usług Społecznych w Wiązownie. Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

  • projektyWiązowskie Centrum Usług Społecznych. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • projektyProgram Aktywizacji Społeczno-Zawodowej Osób Bezrobotnych z terenu Gminy Wiązowna współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • projektyWiązowskie ścieżki do kariery! Klub Integracji Społecznej w Gminie Wiązowna. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego