Być może słyszysz lub widzisz, że jedna z osób będących ze sobą w związku krzyczy na partnera, bije go, dopuszcza się niszczenia wspólnego mienia, słyszysz płacz dziecka spowodowany tym, że jest ono krzywdzone. Być może usłyszałeś historię swojej znajomej, przyjaciółki, kogoś z rodziny, w której opowiadała Tobie o doznawanej przemocy. Znaczy to, że jesteś świadkiem przemocy w rodzinie. Od Ciebie zależy dużo! Możesz porozmawiać z osobą krzywdzoną i powiedzieć jej, że domyślasz się, że w jej domu jest przemoc; zapytać, czego by potrzebowała i jak możesz jej pomóc; pomóż jej wezwać policję, jeśli jest jej trudno to zrobić; zostań jej świadkiem na policji, w sądzie. Możesz anonimowo wezwać policję lub zawiadomić najbliższy ośrodek pomocy społecznej lub podać numery telefonów zaufania.
Osoba doznająca przemocy często boi się zgłosić na policję z uwagi na to, że doznała krzywdy w domu, gdzie przebywała sama z osobą stosującą wobec niej przemoc i obawia się braku osoby mogącej potwierdzić jej słowa.
Być może obawia się osoby, od której doznała tej przemocy, bądź boi się o swoje dzieci. A może brak jej wiary we własne możliwości lub wstydzi się ujawniać lub prosić o pomoc. Być może nie wie o Twoim istnieniu. To Ty możesz być osobą, która przerwie krąg milczenia.
Nie odwracaj się, nie bądź obojętny- reaguj! Czasami wystarczy tak niewiele, by w czyimś życiu zmieniło się wiele! Przez jeden telefon możemy uratować życie lub zdrowie człowieka !