Kampania prowadzona jest w ponad 50 krajach na całym świecie. Po raz pierwszy mężczyźni przypięli białe wstążki w 1991 roku w Kanadzie. Wówczas ponad sto tysięcy mężczyzn wystąpiło otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet. W ten sposób wyrazili swój protest przeciwko krzywdzeniu kobiet.
Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy w szczególności wobec kobiet, pokazanie, że mężczyźni wspierają je i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Kampania ma za zadanie zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na zjawisko przemocy w rodzinie. Skutecznych sposobów walki z przemocą jest wiele – kampania jest jedną z nich. Podnosi ona przede wszystkim świadomość, iż każdy z nas ma równe prawa do zapewnienia sobie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego oraz poszanowania własnej godności.
Przemoc w rodzinie pojawia się w domach niezależnie od poziomu zarobków, wykształcenia, zajmowanego stanowiska czy miejsca zamieszkania. Problem nadal postrzegany jest niszowo i utożsamiany z tzw. marginesem lub jako sprawa, o którą walczą wyłącznie kobiety. Dlatego tak ważne jest, by mężczyźni wyrazili solidarność i wzięli udział w akcji „Biała Wstążka” 16 dniową międzynarodową kampanię przeciw przemocy wobec kobiet 10 grudnia corocznie zwieńcza Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.
Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w Kampanię jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez:
• rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka,
• wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet,
• budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet,
• zastosowanie metod pozwalających na rozwijanie i odkrywanie nowych i skutecznych strategii,
• wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy,
• tworzenie narzędzi nacisku na rządy, aby wywiązały się z obietnic powstrzymania przemocy wobec kobiet.
Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna po raz trzeci przyłącza się do międzynarodowej kampanii Biała wstążka. Od tego czasu miało miejsce wiele wydarzeń promujących tę kampanię oraz zachęcających społeczność lokalną do przyjęcia i noszenia białej wstążki, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.