Wniosek o świadczenie pieniężne zawiera:
imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;
PESEL lub NIP składającego wniosek;
wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;
imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL, jeżeli posiada;
oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;
numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;
oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;
adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;
adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;
oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;
oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.
Zgodnie z rozporządzeniem, wysokość świadczenia została ustalona w kwocie 40 zł za osobę dziennie. Świadczenie będzie przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia, ale nie dłużej niż za okres 60 dni. Świadczenie wypłacane jest z dołu, czyli po okresie zakwaterowania – oświadczenie składa osoba goszcząca uchodźcę.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać przedłużony powyżej 60 dni. W indywidualnych sprawach okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony na czas określony, na szczegółowo uzasadniony wniosek podmiotu. W przypadku grupy podmiotów okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony przez wojewodę z urzędu.
Kwota świadczenia będzie mogła zostać podwyższona przez wojewodę w przypadku zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed datą wejścia w życie ustawy lub w przypadku, gdy podmiotem jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.
Według rozporządzenia wnioski o przyznanie świadczenia będą rozpatrywane w ciągu miesiąca od daty złożenia. Wniosek jest dostępny pod tekstem.
Świadczenie nie będzie przysługiwało, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi. Pieniądze nie będą też wypłacane w przypadku podania we wniosku nieprawdziwych informacji.
Wnioski należy składać w Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna, Radiówek 25, tel. 780 46 59, e-mail:
Załączniki do pobrania: